AfD i spór wokół Bauhausu − stanowisko polityków czołowych partii politycznych w Niemczech
#Niemcy #Bauhaus #AfD #spórodziedzictwo #LandtagSaksonii-Anhalt #Roth #politycy
Landtag Saksonii-Anhalt w Magdeburgu odrzucił (25.10.2024 r.) wniosek AfD, w którym partia domaga się krytycznego rozliczenia się ze spuścizną Bauhausu.
W związku z tym, że w przyszłym roku Bauhaus będzie świętował 100. rocznicę swego istnienia, politycy AfD żądają zrewidowania „nazbyt pozytywnej” recepcji działalności Bauhausu w Dessau, odrzucenia „jednostronnego gloryfikowania” go i nowej oceny jego dziedzictwa kulturowego. AfD powołuje się przy tym np. na „historyczne grzechy budowlane” i „wątpliwe wartości” tego kierunku.
Frakcja AfD w parlamencie krajowym Saksonii-Anhalt określiła Bauhaus jako „błędną drogę modernizmu” („Irrweg der Moderne”) i nadal obstaje przy postulacie krytycznego podejścia wobec jego spuścizny. Wiceprzewodniczący frakcji Hans-Thomas Tillschneider dowodził, że Bauhaus „pogwałcił” ludzką potrzebę bezpieczeństwa i komfortu (przytulności) według wszelkich reguł sztuki. Jego zdaniem historia Bauhausu jest stanowczo zbyt mało „przepracowana krytycznie”.
Polityk CDU Detlef Gürth komentując postawę AfD, stwierdził, że po III Rzeszy mamy teraz do czynienia z drugą siłą polityczną, która chciałaby „zabronić” lub „szykanować” Bauhaus. Andreas Silbersack (szef parlamentarnej frakcji FDP) zarzucił AfD szerzenie „poglądów narodowosocjalistycznych”. Thomas Bauer-Friedrich, dyrektor Kunstmuseum Moritzburg w Halle (Saale), mówił w wywiadzie dla Deutschlandfunk, że dostrzega pojawienie się pewnego niebezpiecznego nowego trendu. Krytycznie odniósł się do tego, że AfD domaga się od rządu krajowego, by ten oddziaływał na merytoryczną pracę fundacji Stiftung Bauhaus Dessau. W ocenie Bauera-Friedricha jest to ingerowanie w wolność sztuki i nauki.
Swoje oburzenie wobec stanowiska AfD wyraziła dobitnie w wywiadzie dla „Süddeutsche Zeitung” minister stanu ds. kultury Claudia Roth. Jej zdaniem fakt, że AfD próbuje dzisiaj występować przeciwko spuściźnie Bauhausu, stosując przerażająco podobne argumenty i sformułowania jak niegdyś NSDAP, jest w najwyższej mierze zjawiskiem „alarmującym” i „absolutnie nie do zaakceptowania”.
Roth dostrzega w tym kolejny przykład tego, jak AfD próbuje wpływać na debatę kulturalną. Uważa, że Stiftung Bauhaus Dessau wykonuje nadzwyczajną pracę, a postępowanie AfD pokazuje, jak bardzo jest ona ważna. W jej ocenie ten sposób obchodzenia się z historią niemiecką i takie podejście do wolności instytucji kultury w Niemczech, to nie pojedynczy przypadek, lecz „programowe działanie” AfD.
Spór wokół Bauhausu i jego spuścizny wywołany kuriozalnym wnioskiem AfD do parlamentu Saksonii-Anhalt i reakcja przedstawicieli czołowych ugrupowań politycznych dowodzi, że w Niemczech istnieją siły polityczne, które potrafią wyciągać nauki z historii i są w stanie przeciwstawić się niebezpiecznym trendom o prawicowym obliczu. (M. Wagińska-Marzec)
https://www.deutschlandfunk.de/irrweg-der-moderne-afd-nach-bauhaus-vorstoss-in-der-kritik-102.html