Niemcy o debacie Harris-Trump
#Harris #Trump #debataprezydencka #niemieckaprasa #Niemcy
Telewizyjna debata prezydencka Kamali Harris z Donaldem Trumpem obserwowana była w Niemczech z ogromnym zainteresowaniem. Nie można się temu dziwić, gdyż Niemcy należą do tych sojuszników Ameryki, którzy mają bardzo złe doświadczenia z prezydenturą Trumpa, prowokującego spory i napięcia we wzajemnych stosunkach, burzącego z impetem to, co udało się wcześniej zbudować na linii Berlin-Waszyngton. Obawy przed powrotem Trumpa do Białego Domu dotyczą więc Niemiec szczególnie i Europy generalnie.
W pierwszych komentarzach przeważała opinia, że to starcie wygrała wiceprezydent Harris; niektórzy nie mieli co do tego wątpliwości, pisząc, że kandydatka Partii Demokratycznej „pewnie pokonała Trumpa” lub „zdominowała gorącą debatę”. Generalnie „kontrast był wyraźny” na korzyść wiceprezydent. Pojawiła się też uwaga, że największy sukces Harris odniosła po zakończeniu debaty, gdy okazało się, że poparła ją supergwiazda popu Taylor Swift.
Odnosząc się bezpośrednio do przebiegu debaty, pisano, że Harris „prezentowała się jako umiarkowana Demokratka, stawiająca na zmianę pokoleniową i tematy mobilizujące zwolenników jej partii, takie jak aborcja”. W przeciwieństwie do niej „Trump zachowywał się jak amerykański prorok zagłady, trzymający się głównego tematu Partii Republikańskiej, czyli imigracji”. Ale też „kilkakrotnie udowodnił, że jest królem kontrataku”. Stawiano też zarzut, że oboje kandydaci wymieniali się sloganami, zamiast spierać się o konkretne rozwiązania. Generalnie jednak kontrast był wyraźny. „Wielomilionowa widownia dostała dwa modele prezydentury”.
W mediach niemieckich odnotowano wątki związane z polityką zagraniczną, podkreślając wagę tego, że znalazły się one − specjalnie wypunktowane − w debacie. Konkluzja była dość zgodna: Trump oznacza powrót do izolacjonizmu, niechęci wobec Europy, transakcyjne podejście do zadań na arenie międzynarodowej. Harris to kontynuacja polityki Bidena, dalsza pomoc dla Ukrainy, przywódcza rola Ameryki.
W mediach niemieckich przytoczono komentarze samych polityków republikańskich, że przy obecnej wiceprezydent Trump wyglądał staro, a także cytowano pierwsze sondaże, według których nawet wśród niezdecydowanych wyborców Harris okazała się zwyciężczynią wtorkowej debaty. Mimo to przeważa opinia, że nic nie jest przesądzone: „wyścig będzie wyrównany”, a „walka do końca zażarta”. (J. Kiwerska)
https://www.handelsblatt.com/politik/international/tv-duell-vor-us-wahl-fuenf-erkenntnisse-aus-der-debatte-zwischen-trump-und-harris/100063282.html
https://www.spiegel.de/ausland/usa-kamala-harris-gegen-donald-trump-analyse-zum-tv-duell-a-747e00f1-3155-42b4-b937-5111da9228d6
https://www.zeit.de/politik/ausland/2024-09/us-wahlkampf-tv-duell-kamala-harris-donald-trump