Nieoczekiwany finał rozmów sondujących w Berlinie: kluczowa decyzja SPD
#Berlin #wybory #IzbaPosłów #CDU #SPD #Zieloni #DieLinke #Wegner #Giffey
Przeprowadzone w dniu 12.02.2023 r. powtórzone wybory do berlińskiej Izby Posłów przyniosły zdecydowane zwycięstwo CDU, która w pokonanym polu pozostawiła partie rządzącej od sześciu lat w stolicy Niemiec koalicji SPD-Zieloni-Die Linke.
W wieczór wyborczy lider zwycięskiej CDU Kai Wegner ogłosił zamiar sformowania nowej koalicji skupionej wokół jego partii. Tymczasem partie rządzącej koalicji − pomimo poniesionych strat − utrzymały większość w stołecznym parlamencie krajowym. Aby stworzyć nową koalicję, chadecy musieli przeciągnąć na swą stronę jedną z partii koalicyjnych − SPD lub Zielonych. Stanowiło to zapowiedź trudnych negocjacji sondujących, których finał, z perspektywy kampanii wyborczej, okazał się zaskakujący.
W dniach 17-28.02.2023 r. toczyły się w Berlinie rozmowy sondujące, których celem było uzgodnienie stanowisk najważniejszych partii przed podjęciem negocjacji koalicyjnych. Rozmowy odbywały się w trzech odrębnych konstelacjach: CDU z SPD, CDU z Zielonymi, SPD razem z Zielonymi i Die Linke. Już 26.02 − po zakończeniu ostatniej rundy rozmów między CDU a SPD − pojawiły się niepotwierdzone doniesienia mówiące o tym, że chadecy wolą kontynuować rozmowy z SPD, a nie z Zielonymi. Dzień później zakończyły się rozmowy sondujące z udziałem SPD, Zielonych i Die Linke, a 28.02 negocjacje CDU i Zielonych, które także przebiegały w dobrej atmosferze.
W dniu 1.03 zebrał się krajowy zarząd SPD, który po długich dyskusjach opowiedział się za podjęciem negocjacji koalicyjnych z CDU (wniosek w tej sprawie poparło 25 członków zarządu, 12 było przeciw). Za dalszymi rozmowami z chadekami optowała sama burmistrz Berlina Franziska Giffey, która w razie sformowania koalicji z CDU straci stanowisko burmistrza na rzecz K. Wegnera. Jak podkreśliła: „robię to dla SPD i dla Berlina”. W dniu 2.03 krajowy zarząd CDU wypowiedział się za podjęciem rozmów koalicyjnych z SPD.
O powodzeniu rozmów sondujących z udziałem stołecznych chadeków i socjaldemokratów zadecydowały przede wszystkim kwestie programowe i duża elastyczność obu stron. Dla liderów SPD ważne też były nienajlepsze doświadczenia z ostatnich sześciu lat współrządów z Zielonymi i Die Linke.
Podjęcie negocjacji koalicyjnych między CDU i SPD nie oznacza jeszcze, że taka koalicja uformuje się w stolicy. Ważne też będzie wynegocjowanie odpowiedniej umowy koalicyjnej, która zostanie zaakceptowana przez obie partie. W wypadku SPD mają się w tej sprawie wypowiedzieć wszyscy członkowie partii w wewnątrzpartyjnym referendum. Tymczasem opór partyjnych dołów wobec sformowania koalicji z CDU jest znaczący − swój sprzeciw wyraziła partyjna organizacja młodzieżowa Jusos i niektóre dzielnicowe organizacje SPD.
Bez względu na to, jaka koalicja powstanie, przed władzami Berlina stoją poważne wyzwania związane z trudną sytuacją na rynku mieszkaniowym, problemami komunikacyjnymi, koniecznością przeprowadzenia gruntownej reformy stołecznej administracji i problemami związanymi ze zmianami klimatycznymi.
Ostatnia tura rozmów sondujących pokrywała się z terminem ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów w Berlinie (27.02). W porównaniu z wstępnymi wynikami nie zaszły większe zmiany. Zwyciężyła CDU − 28,2% głosów, przed SPD i Zielonymi − po 18,4%, Die Linke − 12,2%, AfD − 9,1% i FDP − 4,6% (9,0% głosów otrzymały łącznie pozostałe partie). Finalnie różnica między SPD a Zielonymi okazała się jeszcze mniejsza niż według wstępnych wyników (53 głosy zamiast 105), a w okręgu Lichtenberg 3 − wokół którego było sporo zmieszania − potwierdzono zwycięstwo kandydata CDU. (P. Kubiak)
3 marca 2023
https://www.wahlen-berlin.de/wahlen/BE2023/AFSPRAES/agh/index.html